زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی که با نام زگیل مقاربتی هم شناخته می‌شود. از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی پوستی است که از طریق برقراری رابطه جنسی با افراد آلوده به وجود می‌آید.

 این بیماری به شدت سرایتی است و تنها ۱ بار برقراری ارتباط جنسی با فرد آلوده برای ابتلا به آن کافیست. زگیل تناسلی به شکل زگیل‌هایی در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد به وجود می‌آید و در صورت پیشرفت عفونت می‌تواند منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم و مهبل در زنان شود.
متاسفانه با تغییر نگرش و الگوهای روابط جنسی در میان جوانان در جوامع امروزی، سن ابتلا به این بیماری بسیار کاهش یافته و بسیاری از افراد در سنین پایین درگیر این بیماری می‌شوند. میزان شیوع این بیماری در زنان و مردان یکسان است و حتی کودکان هم ممکن است به این بیماری دچار شوند.

روش تشخیص و علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

وجود توده‌هایی برجسته، سفت، گوشتی شکل و توپر در اطراف نواحی تناسلی و مقعد به شکل تک زگیل‌هایی پراکنده در اندازه‌های بسیار کوچک و زگیل‌های خوشه ای در اندازه‌هایی بزرگ‌تر.

رنگ زگیل‌های تناسلی ممکن است همرنگ پوست باشد و در مواقعی هم پررنگ‌تر و یا کم رنگ‌تر از آن است. وجود زگیل‌ها در اطراف نواحی دهان می‌تواند ناشی از ارتباط جنسی دهانی باشد.

احساس سوزش و خارش در محل زگیل‌ها، بروز حساسیت‌های متداول در محل زگیل‌ها، وجود‌ ترشح و رطوبت در محل زگیل‌ها، احساس درد و خونریزی در مواقعی که زگیل‌های تناسلی در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته‌اند و باعث انسداد آن شده است. درمان این بیماری با روش کرایوتراپی توسط دکتر آبدار در مطب انجام می‌گیرد.

سوزاک چیست؟

سوزاک یک عفونت مقاربتی مسری است که بیشتر از طریق رابطه جنسی گسترش پیدا می‌کند. همچنین این بیماری ممکن است به وسیله تماس با مایعات بدن فرد مبتلا منتقل شود. به همین دلیل بیماری از مادر آلوده هنگام زایمان می‌تواند به نوزاد سرایت کند.

در مردان، معمولا مجرای ادراری و در زنان معمولا مجرای خروجی مثانه، گردنه رحم و یا هر دو به این عفونت آلوده می‌شوند. این عفونت همچنین می‌تواند راست روده، مقعد، گلو و لگن را نیز آلوده کند. در موارد نادر، چشم‌ها نیز به این عفونت دچار می‌شوند.

اگر بیماری سوزاک به موقع درمان شود، نمی‌تواند مشکل خاصی به وجود بیاورد. اما اگر بدون درمان رها شود می‌تواند مشکلاتی جدی به وجود بیاورد.

نشانه‌های بیماری سوزاک
علایم بیماری سوزاک در میان تمام افراد به یک شکل بروز نمی‌کند و برخی به ویژه زنان متوجه علائم آن نمی‌شوند. به همین دلیل معمولا درمان آن به تعویق می‌افتد.

اما اگر علایم خود را نشان دهند، معمولا تا 10 روز پس از عفونی شدن، بروز می‌کنند. اما این بیماری پس از 30 روز به طور کامل خود را نشان می‌دهد.

علایم بیماری در زنان
از علایم سوزاک در زنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترشحات زرد یا سفید مایل به سبز از واژن، درد بخش پایین شکم یا لگن، سوزش ادرار، ورم ملتحمه (قرمزی چشم و یا خارش آنها)، خونریزی بین دوره‌های قاعدگی، ورم فرج، سوزش گلو و تورم غدد گلو (زمانی که این بیماری به ناحیه دهان سرایت کند).
البته علایم این بیماری در زنان آنقدر ملایم هستند که معمولا بدون توجه باقی می‌مانند. در واقع بسیاری از زنان مبتلا تصور می‌کنند دچار نوعی عفونت قارچی شده اند و شروع به خود درمانی می‌کنند.

از آنجایی که ‌ترشحات واژنی علایم بیماری‌های گوناگونی می‌تواند باشد، بهتر است با مشاهده غیرطبیعی بودن آنها، حتما با پزشک مشورت کرد.

علایم بیماری در مردان
بیماری سوزاک در مردان با علایم زیر خود را نشان می‌دهد:

ترشحات سفید یا زردرنگ متمایل به سبز از آلت تناسلی، سوزش ادرار، سوزش گلو، تورم و یا دردناکی بیضه‌ها، غدد متورم در گلو
علایم در مردها معمولا تا 14روز پس از ابتلا بروز می‌کند.

درمان سوزاک
خوشبختانه بیماری سوزاک درمان شدنی است. برای درمان عفونت سوزاک، پزشک آنتی بیوتیک‌های خوراکی و یا تزریقی تجویز می‌کند. البته همسر فردی که تحت درمان است. نیز باید همزمان در روند درمان قرار گرفته تا از دوباره عفونی شدن و یا گسترش بیشتر بیماری جلوگیری شود.

 باید دوره درمان تکمیل و تمام داروهای تجویز شده مصرف شوند. البته هرگز نباید خود درمانی شود و داروهای تجویز شده برای یک فرد را، بیمار دیگری مصرف نکند زیرا درمان عفونت سخت‌تر می‌شود. همچنین بیمار تا زمانی که درمان نشده است، نباید با همسر خود رابطه جنسی برقرار کند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *